"הר הזבל" בחיפה יהפוך לפנינה ירוקה

המזבלה המוכרת בשמה "הר הזבל" לאורך עשרות שנים, משתרעת על שטח כולל של 280 דונם. הפעילות במקום הופסקה בשנת 1999 אולם "הר הזבל" נותר במקומו. עיריית חיפה משקיעה משאבים רבים בשנים האחרונות בשיקום ושדרוג מפרץ חיפה. בתוך כך החלה בפרוייקט פינוי "הר הזבל" והפיכתו לריאה ירוקה נוספת בלב המטרופולין.

ראש העיר יונה יהב: "שנים ארוכות היה מפרץ חיפה חצר אחורית. זו מציאות שאנו מסרבים להתרגל אליה. כמו שיסולק מיכל האמוניה ויפונו מיכל הדלק של המדינה מחוף קריית חיים, כך גם המזבלה שפונתה תהפוך לריאה ירוקה. זה פארק נוסף לצידו של הפארק המטרופוליני הענק שאנו מקימים לאורך גדות הקישון. חיפה משנה את פניה, וכמי שנולד בעיר הזו, אני פשוט מתרגש."

הפרוייקט מתבצע באמצעות חברת "יפה נוף" בשלושה שלבים:

· שלב ראשון: חלקו הצפוני של הר הזבל הוצב לכיוון כביש 22 ובוצע במקום "גינון יבש".
· שלב שני: ייצוב הקרקע בחלקו המזרחי של ההר ואטימתו לחדירת מים למניעת תשטיפים מזוהמים, בהתאם להנחיות המשרד לאיכות הסביבה,. האיטום נעשה באמצעות שכבות חרסית מהודקת ויריעות ביטומניות.
- שלב שלישי: ביצוע עבודות הכוללות גינון חלקו המזרחי של ההר המתפרס על שטח של כ–50 דונם.

ד"ר אריאל טיבי, ממשרד "טיבי אדריכלות ונוף" המופקד על התכנון הנופי במקום: "מיקום הגבעה בצמידות לדרכים ראשיות וגובהה, מקנים לה מופע חזותי דומיננטי. תכנון נופי שיניב תוצאה עשירה, בשטחים נרחבים של עשרות דונם, הוא משימה המחייבת חשיבה עיצובית מורכבת שתיתן, מחד, מענה של פריחה וחיות צמחית עשירה לאורך כל עונות השנה ומאידך התכנון צריך לכוון למינימום תחזוקה ומינימום השקיה. התכנון מרכז משטחי צמחיה מגוונים במדרונות, וצמחיה טבעית במישור העליון. לנטיעת העצים נוסף נפח אדמה לטובת בתי גידול איכותיים. בתכנון, מרבדי צמחיה שיחית בגוונים רבים. זני הצמחייה שנבחרו הם מינים שונים של בוגונביליה ומינים שונים של הרדופים, צמחייה זו עמידה במיוחד ומאפשרת עושר צבעוני רב".

מאמרים נוספים

צור קשר

נשפיע, נשפיע עסקים ונשפיע עיר העתיד - השאירו פרטים או טלפנו: 050-6571000


אתרי חדשות שבהם הציבור משפיע!