מה מגמת התעסוקה בפריפריה ובדרום הארץ?

תמונת המאמר

אריאל פרץ בוחן את השאלה האם לאחר 60 שנה יתכן ואכן הנגב יהפוך למרכז החדש ויחזק את מדינת ישראל הן בפן החברתי והן הכלכלי.

מאמר זה בחסות אתר http://www.cvpool.co.il - האתר שדואג שתעסוקה בדרום לא תישאר על הנייר.

 

 

 

 

תעסוקה בפריפריה, מה המגמה?

בשורות הבאות ננסה לעמוד על השאלה האם לאחר יובל של חוסר השקעה הזועק לשמיים של הממשלה בפריפריה ובעיקר בדרום הארץ חל לאחרונה שינוי בגישה. ננסה לעמוד גם על השאלה האם השינוי מורגש בשטח והאם האזרח הקטן יוצא נשכר ממנו או שמא מדובר אך ורק בסיסמאות באוויר. תשומת הלב תוקדש לנושא התעסוקה אשר הינה מדד מרכזי למצבו הסוציו אקונומי של אזור מסוים, במקרה שלנו אזור הדרום.

הדרום החדש – הגשמת חזון בן גוריון?

בשנים האחרונות אנו רואים כי ממשלת ישראל שמה לה למטרה להשקיע בנגב ולפתח אותו בכדי לגוון את מקורות הצמיחה של מדינת ישראל. כחלק ממגמה זו אנו רואים השקעה בכבישים חדשים המקצרים את זמן הנסיעה למרכז הארץ והשקעה בקווי רכבת ישראל מן הדרום אל המרכז. כך אדם יכול להתגורר בשדרות או באר שבע ובה בעת לעבוד במרכז הארץ, כאשר תנועה הפוכה נחזית אט אט גם כן. לצד ההשקעה בתשתיות תחבורה ניתן לציין את פרויקט עיר הבה"דים שמוקם בסמוך לעיר באר שבע ומחזק גם הוא את דרום הארץ ולמעשה תומך בהפיכת באר שבע בשנים הבאות למטרופולין מרכזי וחשוב. כך אנו רואים כי לאחר 60 שנה יתכן ואכן הנגב יהפוך למרכז החדש ויחזק את מדינת ישראל הן בפן החברתי והן הכלכלי.

כיצד האזרח הקטן מושפע ממגמות אלו?

השאלה המרכזית היא האם יוזמות הממשלה משפיעות ומחלחלות אל הכיס שלנו, כך לדוגמא האם ישנן יותר מודעות דרושים בבאר שבע או שנפתחו מפעלים חדשים בדימונה. כמובן שנושא התעסוקה אינו חזות הכול ויש להתייחס לפרמטרים נוספים אך בסופו של יום העבודה היא מרכיב מרכזי באיכות החיים השלנו. יתכן ובטווח הקרוב האבטלה בדרום לא השתנתה כתוצאה מהצעדים שהממשלה נקטה אך נראה כי בטווח הרחוק לצעדים אלו תהיה משמעות והשפעה עמוקה על נושא התעסוקה בדרום. כאשר יגיע היום בו אדם יתגורר בראשון ויעבוד בבאר שבע תוך שהוא משתמש ברכבת בכדי להגיע לשם אד נדע כי צעדי הממשלה נשאו פרי.

תעסוקה בדרום – רק טקסטיל או גם היי טק

לאורך השנים עיקר התעסוקה בדרום הייתה של מפעלים המכונים תעשייה ישנה או לואו טק, לצד אלו כמובן ניתן להזכיר את תעשיות הטקסטיל למיניהן אשר היוו את החלק הארי של המפעלים הפעילים בדרום הארץ. בעיתוני האזור ובמקומוני באר שבע לא נמצאו מעסיקים אשר פרסמו מודעות דרושים בבאר שבע למהנדסי חשמל או מתכנתים אלא בעיקר לעובדי מפעלים וכפיים. על כן כאשר אנו בוחנים את מדיניות הממשלה עלינו לבחון האם מצב עניינים זה ישתנה בעתיד. על רקע זה בולטת העובדה כי הממשלה החליטה על תכנית להפוך את באר שבע לבירת הסייבר של ישראל. החלטה זו סביר שתוביל להיצע משרות רחב יותר הפונה לאוכלוסייה בעלת תארים מתקדמים ולעליה במדד הסוציו אקונומי של אזור הדרום. כמובן שרק ימים יגידו אם תכנית הממשלה תצא אל הפועל, עלינו לזכור כי לא די בהגדלת היצע המשרות אלא יש צורך בהגדלת היצע המשרות האיכותיות.

מה הקשר בין מודעות דרושים בבאר שבע לחברה בריאה?

כפי שכבר אמרנו לא די בהקטנת אחוז האבטלה אלא יש צורך בהגדלת היצע המשרות האיכותיות. חיזוק אזור הדרום במשרות טובות יבטיח כי המצב הסוציו אקונומי באזור הדרום יעלה וכך העיריות יתחזקו מכיוון שתשלומי הארנונה יגדלו. כך תיווצר תגובת שרשרת אשר תוביל לחינוך טוב יותר השקעה גדולה יותר בסביבה העירונית ועוד ועוד. בסופו של יום נבטיח כי אזור הדרום יתפתח מה שכמובן יוביל לצמיחה כלכלית בכל המדינה. שנים שהאמרה דרושים באר שבע היוותה שם גנאי לאבטלה ודרך ללגלג על אזור הדרום, כולנו תקווה כי מצב עניינים זה השתנה ואכן זהו שחר של יום חדש באזור הדרום.

מאמר זה מוגש בחסות אתר  cvpool.co.il האתר שדואג כי התעסוקה בדרום לא תישאר על הנייר. 

מאמרים נוספים

צור קשר

נשפיע, נשפיע עסקים ונשפיע עיר העתיד - השאירו פרטים או טלפנו: 050-6571000


אתרי חדשות שבהם הציבור משפיע!