רצף בין העיר והים ו-7,700 דירות בחיפה

תמונת המאמר

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את מתווה ההסכם עליו חתמו שר האוצר משה כחלון וראש העיר חיפה יונה יהב הכולל את שיקוע מסילת הרכבת בעיר ויצירת רצף בין העיר והים, בעלות של כ-1.3 מיליארדי ₪. כמו כן, כולל ההסכם אישור בניית 7,700 יחידות דיור ברחבי העיר חיפה.

בקרוב ייחתם ההסכם המפורט ולאחריו ניתן יהיה להתחיל במימושו. תוכניות הביצוע של פרוייקט השיקוע נמצאות בשלב זה בשלבי תיכנון.

כך ייפתח לציבור חלקו המערבי של נמל חיפה. לצד מסוף נמל הנוסעים, יפותח מרכז בילוי תוסס שיכלול בתי קפה, מסעדות, מסחר ומגורים. זאת בהמשך ישיר לפרויקט ההתחדשות העצום שהעיר עברה הכוללת את הפיתוח המאסיבי של קמפוס הנמל, השוק התורכי, כיכר פריז, המושבה הגרמנית והאזור כולו.

ההסכם מהווה צעד חשוב לקראת מימושה של תכנית חזית הים. זאת לאחר שנים רבות מאוד בהם מימוש התכנית היה בגדר פנטסיה בלבד.

על פי ההסכם, תוקמנה כ-7,700 יחידות דיור חדשות על קרקעות המדינה לאורך רצועת החוף של חיפה. שיקוע הרכבת יאפשר את פיתוח חזית הים וסביבתה הכוללים בניה של כ-43,000 מ"ר של שטח מסחרי באזור בית המכס, 200 יחידות דיור בקמפוס הנמל, 500 דירות באזור רחוב אל עתיקה (שמתוכן 100 על קרקעות מדינה), 300 יחידות דיור באזור תחנת בת גלים, ו-500 יחידות דיור בחזית הים העירונית לצד כ- 70,000 מ"ר של שטחי תעסוקה, מלונאות ומסחר.

בנוסף, סוכם כי ישווקו כ-4,400 יחידות דיור נוספות במבואה הדרומית, כ-1,300 יחידות דיור באזור בה"ד חיל הים, כ-380 יח"ד באזור מורדות לינקולן וכ- 500 יחידות דיור באזור סטלה מאריס. עלות הפרויקט מוערכת בכ-1.3 מיליארדי ש"ח. נבחנו מספר אפשרויות למימון פרויקט השיקוע, כאשר עיקר המימון יגיע מההכנסות מתוספת הבינוי שיאפשר הפרויקט.

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר: "צלחנו עוד אבן דרך מהיותר מורכבות, המראות את רצינות המדינה לתקצב ולקדם את חזית הים העירונית במערב הנמל וכן את התפיסה התיכנונית המחייבת התייחסות לחסמים מורכבים כגון הסרת חיץ הרכבת.

התקדמות התיכנון מאפשרת לגופים הרלוונטיים את מימוש החזון העירוני. השלמתה תישא פרות העולים על ההשקעות בטווח המיידי הן בערך הכלכלי והן בריווחת החיים של תושבי העיר שיוכלו להנות מהשטחים הציבוריים על שפת רציף הנמל המערבי".

מאמרים נוספים

צור קשר

נשפיע, נשפיע עסקים ונשפיע עיר העתיד - השאירו פרטים או טלפנו: 050-6571000


אתרי חדשות שבהם הציבור משפיע!