מיליארד ₪ לתכנית רב-שנתית לפיתוח העיר חריש

הממשלה אישרה מעל מיליארד ₪ לפיתוח העיר חריש והפעלת תכנית רב-שנתית לפיתוח העיר לקראת מעבר צפוי של עשרות אלפי משפחות צעירות בשנים הקרובות.
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אישרנו בממשלה תקציב של כמיליארד שקלים, לקראת הפיכת היישוב חריש לעיר ואם בישראל. ביקרתי שם יחד עם חבריי השרים לפני כמה שבועות - זה מעשה ציוני מובהק מאין כמוהו. כבר הרבה שנים שלא הקימו עיר חדשה, וזאת תהיה עיר חדשה המזכירה את מודיעין, היא תהיה עיר בהתחלה של חמישים אלף איש, ולהערכתי היא תצמח הרבה יותר מעבר לזה בהמשך. 

אנחנו בתנופת בנייה גדולה מאוד. המטרה שלנו היא להקדים את הפיתוח לביקוש ולא להיפך. עשרות אלפי דירות נבנות בכל רחבי הארץ, וישראל בתנופת בנייה גדולה מאוד. נמשיך לבנות, נמשיך לעשות למען אזרחי ישראל".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר:  "מדובר בהחלטה ציונית וחשובה מאין כמותה. שנים רבות לא הוקמה עיר חדשה בישראל ועכשיו אנחנו עושים זאת. חריש תהיה יעד מגורים איכותי ועשרות אלפי משפחות צעירות בקרוב יעברו לגור שם".  
 
תהליך הקמתה של העיר חריש החל בהחלטת ממשלה ראשונית, לפני למעלה מחמש שנים. לפני כ-7 חודשים, בעבודת מטה בהובלת שר הבינוי והשיכון ומנכ״ל משרדו, אשל ארמוני,  ולאחר שראש הממשלה ביקר בחריש לפני כחודש והנחה את מנכ״ל משרדו, אלי גרונר, להכנס לנושא ולהביא החלטת ממשלה לקידום חריש, ובשיתוף פעיל של משרד האוצר ומשרד הפנים, אושרה ההחלטה. 

כ-9,000 יח"ד כבר שווקו בהצלחה בשנים האחרונות, והן נמצאות בשלבי בנייה שונים. כ-2,000 יחידות דיור נוספות ישווקו במסגרת "מחיר למשתכן". בשלב ראשון ייבנו בעיר כ-12,000 יחידות דיור, ובשלבים הבאים, היא תורחב לכ-24 אלף יחידות.

משרד הבינוי והשיכון יקצה במסגרת ההחלטה כ- 130 מלש"ח נוספים לקידום תכניות בנייה לתעשייה מסחר ותעסוקה, תגבור מוסדות הציבור בעיר, תחזוקת תשתיות וטיפול במרכז היישוב הוותיק בעיר.

ההחלטה שגובשה כוללת שיתוף פעולה בין משרדים רבים, והקצאת משאבים של למעלה ממיליארד ₪, ומאפשרת אכלוס העיר בצורה יעילה ולטובת רווחתם ואיכות חייהם של התושבים.  חריש, הממוקמת 50 דקות מתל אביב, 35 דקות מחיפה ו-15 דקות מחדרה עתידה למשוך אליה זוגות צעירים ומשפחות המחפשות איכות חיים ומיקום מרכזי.

ההחלטה מוגשת במשותף על ידי ראש הממשלה, שר הבינוי והשיכון, שר האוצר ושר הפנים, ושותפים בה משרד החינוך, משרד התחבורה, המשרד לביטחון פנים, המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה, משרד הרווחה ומשרד הבריאות.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "חריש היא פרויקט דגל של משרד הבינוי והשיכון. בתוך 5 שנים, יגורו בה כ-60 אלף תושבים, בתנאים איכותיים ומודרניים. הכפלנו את גודל העיר, מתוך הבנה שהיצע דירות גדול, חלקן במסגרת "מחיר למשתכן", לצד פיתוח של מרכזי תעסוקה ומסחר ונגישות גבוהה לאזור המרכז, יציעו איכות חיים גבוהה ויהוו מוקד משיכה למשפחות ולזוגות צעירים. בכוונתנו להאיץ תהליך מהיר ויעיל להקמת העיר".

בפגישה של ראש מועצת חריש יצחק קשת עם מנכ"ל "דרך ארץ" (כביש 6) אודי סביון ומהנדס החברה נועם יהלום סוכם על הקמת מחלף וחיבור ישיר של חריש לכביש 6. 

לדברי קשת, המנכ"ל והמהנדס של חברת דרך ארץ הסכימו להוספת המחלף ונבחנו מספר חלופות למיקום המחלף הייעודי. 

ראש המועצה אומר: "אנחנו ממשיכים ביחד בתכנון המפורט של החיבור ובשיתוף פעולה לקידום הנושא בהקדם האפשרי. הדרך עוד ארוכה, אבל עם שותפים כאלה אני בטוח שנצליח לסלול אותה ביחד". 

בימים אלה העיר חריש נמצאת בתחילתו של מאבק להרחבת גבולות העיר חריש למען הקמת אזורי תעסוקה, תעשייה והיי-טק.

ראש העיר יצחק קשת אומר שבמאבק זה פועלים בעלי עניין שינסו להתנגח ולהכפיש בכל מחיר את חריש על מנת למנוע מאיתנו לגדול ולהתרחב. אבל למאבק צודק זה יש הישג משמעותי ביותר שיאפשר לעיר אוויר לנשימה, אפשרות לצמוח ולמצות את מלוא הפוטנציאל שלנו.

ראש העיר נפגש עם שר הפנים והשר לקידום הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי וביקש לרתום אותו לעניין הרחבת העיר בועדת הגבולות של משרד הפנים.

קשת אומר: "אין לי ספק כי לפנינו עוד דרך לא פשוטה אך גם אין לי ספק בצדקת הדרך וברווח העצום שכולנו נרוויח בסופה".

פרויקטים נוספים