באר שבע תהיה בירת הסייבר של חצי הכדור המזרחי

הממשלה אישרה את תכנית ראש הממשלה בנימין נתניהו למתן הטבה למעסיקים בתחום הגנת הסייבר בקריית הסייבר הלאומית בבאר שבע. ההטבה נועדה למשוך חברות מובילות רבות ואלפי מועסקים לקריה במהלך השנים הקרובות, מתוך כוונה להגיע לכדי 2,500 מועסקים בתוך עשור (כמחצית ממספר המועסקים בתחום בישראל כיום). בנוסף, ההחלטה נועדה לעודד את החברות להתחיל לפעול בקריית הסייבר בהקדם על מנת לסייע להתפתחות המהירה של האקוסיסטם במקום. 

משיכת מספר רב של חברות רב-לאומיות מובילות למקום חדש, מחוץ לליבה הקיימת של ההיי-טק בישראל, הינה אתגר לאומי המצריך מחויבות ועידוד מצד הממשלה. את תכנית המענקים גיבש צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, יחד עם ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, וראש מטה הסייבר הלאומי, ד"ר אביתר מתניה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "קידום קריית הסייבר ופארק ההייטק המתפתח זהו שינוי אסטרטגי לישראל תוך יצירת אנרגיות חדשות; זה החזון שלי, אנחנו לוקחים מנוע צמיחה והשקעה ממשלתי והופכים אותו לתעשייה עולמית בדרום; מדובר בהשקעה ממשלתית שאנו ממנפים לבריתות ביטחוניות. אמרתי שנהיה בין 5 המדינות המובילות בעולם בסייבר, ואנחנו כבר בשלישיה הפותחת. מלבד היעד של מיצוב ישראל כמעצמת סייבר, אנו דוחפים לכך שבאר שבע תהיה בירת הסייבר של חצי הכדור המזרחי; יהיו לכך השלכות גדולות וחיוביות על הנגב כולו. זהו מהלך בעל משמעות היסטורית ועלינו לדחוף אותו קדימה במלוא העוצמה. יש כאן שילוב של התבססות על שוק מקומי, יכולת תרגום ליכולות לאומיות והשתלבות עם השוק הפתוח – זה מה שמחזק כלכלה ומצמיח אותה קדימה."

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר אמר: "העובדה שאנחנו בין המדינות המובילות בעולם בתחום הסייבר היום אינה מבטיחה שכך יהיה בעוד עשור. מדינת ישראל צריכה להבטיח את מעמדה כמובילה עולמית בסייבר הן מסיבות ביטחוניות והן מסיבות כלכליות, ותפקידנו כממשלה לעשות כל מאמץ כדי לדאוג לכך."

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', אמר: "החלטת הממשלה מהיום היסטורית והופכת את באר שבע למרכז סייבר בינלאומי. מדובר במהלך אסטרטגי שעתיד לשלב מו"פ, תעשיות עתירות ידע, טכנולוגיה, אקדמיה והון אנושי. אני משוכנע שהחלטה זו תמשוך אל באר שבע חברות מכל העולם, אשר עוסקות בתחום הסייבר וכתוצאה מכך, הנגב ובאר שבע בירתו יזכו לצמיחה ולשגשוג כלכלי.  אני מלא הערכה לממשלת ישראל ולעומד בראשה, בנימין נתניהו, על האמון, התמיכה והובלת החזון. העתיד כבר כאן"

ראש מטה הסייבר הלאומי, ד"ר אביתר מתניה אמר: "קריית הסייבר הלאומית בבאר שבע יכולה וצריכה להפוך למוקד סייבר גלובלי שדוחף את כל הנגב קדימה. תעשיית הסייבר הישראלית נמצאת במגמת צמיחה אדירה, תוך רתימת היתרונות היחסיים של המדינה למינוף הצמיחה של שוק הסייבר העולמי, אשר צפוי להכפיל את גודלו בשנים הקרובות. קריית הסייבר הלאומית בבאר שבע (CyberSpark) התפתחה בשנתיים האחרונות, מאז החלטת הממשלה על הקמתה, והצטרפו אליה מרכז מחקר משותף של מטה הסייבר הלאומי ואוניברסיטת בן-גוריון, המרכז הלאומי להתמודדות עם איומי סייבר (CERT-IL) שיתחיל לפעול בה בקרוב, וכן מספר חברות רב-לאומיות שהחליטו להקים בה פעילות מו"פ בתחום הסייבר. המשך התפתחות הקריה לכדי מוקד סייבר בינלאומי יסייע בקידום ההובלה של ישראל בתחום, ויהווה גם ראש חץ להתפתחות תעשיית ההיי-טק בנגב".

החלטה זו יוצרת מנגנון מענקים ומהווה כלי משמעותי במאמץ הממשלתי להפיכת באר שבע למרכז עולמי בתחום הסייבר ולחיזוק קריית הסייבר הלאומית שכבר החלה להתפתח בעיר. בנוסף, היא מחברת בין שתי מטרות מרכזיות של הממשלה: מיצוב ישראל כמובילה עולמית בסייבר ופיתוח הנגב. המהלך צפוי להוביל ליצירת אלפי מקומות עבודה חדשים בנגב, באופן ישיר ועקיף.

חברות הסייבר שיתמקמו בקריית הסייבר יקבלו מענקים, כשיעור מהשכר המשולם לעובדי הסייבר שהן מעסיקות. גובה המענק צפוי לרדת בחלוף הזמן (מתווה יורד), מתוך מטרה למשוך מספר משמעותי של חברות לקריית הסייבר כבר בשלוש השנים הקרובות. שיעור המענק עבור כל אחד מעובדי הסייבר יהיה: בשנת 2016 – 20%, בשנת 2017 – 20%, בשנת 2018 – 20%, בשנת 2019 – 15%, בשנת 2020 – 15%, בשנת 2021 – 10%, בשנת 2022 – 5%.

להחלטת הממשלה צפויות להיות השפעות חיוביות על כלל המשק, ולא רק על באר שבע, שכן היא מעניקה הטבות נוספות לחברות שתשארנה בישראל את הקניין הרוחני שלהן, או כאלו שתבאנה אותו מחו"ל. שיעור המענק לחברות שישאירו את הקניין הרוחני שלהן בישראל יהיה גדול ב-5 נקודות אחוז. חברות שיביאו את הקניין הרוחני שלהן לישראל, תקבלנה מענקים גדולים אף יותר עם תוספת של 10 נקודות אחוז, כך שיוכלו להגיע עד ל-30% משכר עובדי הסייבר. 

בבאר שבע מתקיים אקוסיסטם ייחודי, בישראל ובעולם, אשר יהיה מקור עוצמה לכל השותפים בו ובסיס להתפתחות ומובילות עולמית ארוכות טווח בתחום. קריית הסייבר הלאומית בבאר שבע תהיה מרכז ייחודי (cluster), שימנף את השילוב הייחודי המתהווה בעיר של היחידות הטכנולוגיות של צה"ל העוברות אליה, של תשתיות המחקר וההוראה באוניברסיטת בן-גוריון ושל מרכזי התעשייה העילית המתפתחים בה. בישיבת הממשלה, ראש מטה הסייבר הלאומי ד"ר אביתר מתניה ציין כי ישראל נמצאת בעמדת זינוק מצוינת מבחינת תעשיית הסייבר. כבר היום פועלות בישראל כ-250 חברות בתחום, כמחציתן חברות הזנק שהוקמו בחמש השנים האחרונות. הוא אמר ש-למעלה מ-25 חברות רב-לאומיות מקיימות בישראל פעילות בתחום הסייבר. עוד הוסיף ר' מטה הסייבר הלאומי כי מתחילת 2015 חברות סייבר ישראליות גייסו כרבע מיליארד דולר, קרובל-20% מהשקעות הסייבר בעולם. כמו כן, בחציון הראשון של 2015 נרכשו 14 חברות ישראליות בסכום של 1.3 מיליארד דולר. הוא הוסיף שלתעשיית הסייבר הישראלית יש עוד פוטנציאל צמיחה רב, הבא לידי ביטוי באפשרות להגדלת השוק במיליארדי שקלים וליצירת אלפי מקומות עבודה חדשים.

ראש הממשלה חנך את קו הרכבת אשקלון-באר שבע

ראש הממשה בנימין נתניהו: "מאז ימי הטורקים לא היתה פריסה כזאת של רכבות בארץ, אבל בהיקף הרבה יותר גדול, קווים מודרניים, רכבות מודרניות שמחלקות את כל חלקי הארץ. במקביל, אנחנו עושים מה שלא נעשה מאז ימי הבריטים, אנחנו מרשתים את הארץ בכבישים מהירים. בדרך הנה ראיתי את הפיתוח הזה שאתה ישראל מוביל אותו, במדיניות המשותפת שלנו בהקצאת משאבים גדולים מאוד. אנחנו משנים את המדינה, מחברים את הצפון והדרום למרכז, הופכים את הארץ ליחידה אחת. זה יוצר אפשרויות חברתיות וכלכליות אחרות לגמרי. זה אבסורד שבמדינה הקטנה שלנו צריך לנסוע שעות בכבישים, להתגלגל בצמתים, פקקי תנועה - את זה אנחנו מחסלים ופשוט יוצרים נתיבים בנגב, בגליל ובמרכז – משנים את הכל. הדבר הזה גם בא לידי ביטוי עם העברת צה"ל דרומה, עם יחידות התקשוב שאנחנו מעבירים לבאר שבע. זה הופך להיות תופעה עולמית, החברות הגדולות ביותר בעולם מגיעות לבאר שבע כדי לפתח כאן עסקים, במיוחד במה שקשור בסייבר, אבל זה מתפשט לכל התחומים האחרים כפי שאמרת ישראל בצדק – יש פה עתיד גדול מאוד למדינת ישראל, לנגב, לערים שהיו פעם עיירות פיתוח והן כבר מפותחות ומתפתחות במהירות עצומה.

אני שמח לראות כאן את חבריי, ראש עיריית נתיבות ושאר חבריי כאן. הנגב זה המרכז החדש, זה דבר אדיר, וזה משרת את כל תושבי הנגב, כפי שהפיתוח הזה ישרת את כל תושבי ישראל. עכשיו, יש לי טרוניה – אני רוצה לנסוע עם הנוסעים, זאת אומרת, אני מאוד נהנה מהמפגש עם חבריי, עם שר התחבורה ועם הנהלת הרכבת שעמלה קשות כאן, ועם ראשי הערים שנושאים בנטל ובזכות לפתח את היישובים ואת האזור, אבל אני עומד על כך, ואני מפנה את זה לאנשי האבטחה – תנו לי לעלות לרכבת עם נוסעים. אני רוצה לראות את הנוסעים, אני רוצה לשמוע אותם, ואני רוצה לנסוע יחד איתם – אני חושב שזה יכול לעבור בשלום, ובמיוחד זה יעבור בשמחה.

זה יום שמחה אדיר וברכות לכל העוסקים במלאכה, אנחנו בעיצומה ונחנוך את הקו הבא. בכל מקרה, תודה רבה לכם, אני מאוד נרגש. זה חזון שאנחנו מדברים עליו שנים רבות, ואני זוכר אותו מהיותי חייל, מידרדר משתרך בפקקים, אמרתי 'יום אחד אולי יעלה בידי לשנות את זה' – היום הזה הגיע. יום נהדר, תודה לכם".

בנושא פיתוח הנגב אמר ראש הממשלה: "המהירות תהיה גדולה, והמהירות של הפיתוח גדולה אף יותר. קורה כאן משהו. בפעם הראשונה מאז שנים ארוכות שהנגב מושך אליו אנשים. צעירים באים הנה, הם באים לנתיבות והם באים לאופקים והם באים לשדרות, והם באים לבאר-שבע, לדימונה, לירוחם".

בנושא פארק הסייבר בבאר שבע אמר ראש הממשלה: "פארק הסייבר הזה הוא מנוע צמיחה עולמי, צריך להבין את זה - זה מנוע צמיחה עולמי. כלכלת העולם צומחת עם האינטרנט, אי אפשר להצמיח את האינטרנט בלי להגן על האינטרנט. מדינת ישראל היא בין שתי מעצמות האינטרנט המובילות בעולם, וזו לא הפרזה. ההשקעות בסטרט-אפים של סייבר היו ב-2014 עשרה אחוז מההשקעות בעולם. ההשקעות בסייבר בישראל ב-2014 היו עשרה אחוז מההשקעות בעולם – פי חמישים מגודלה של ישראל. ההשקעות ב-2015 לפי הנתונים האחרונים שיש לנו הוכפלו. ישראל עכשיו מקבלת עשרים אחוז מההשקעות של הסייבר בעולם - זה מספר מדהים, משהו גדול מאוד קורה פה. ואת ההשלכות של מה שאמרתי עכשיו אנחנו מרגישים כאן ונרגיש בכל רחבי מדינת ישראל, אבל קודם כל אנחנו מרגישים את זה בנגב, כיוון שהעברנו את יחידות הסייבר של מדינת ישראל לבאר שבע ולאזור, ואנחנו מעודדים את המנוע העסקי שאנשי הסייבר המוכשרים בגמר שירותם הצבאי מסוגלים לפתח. אין דבר יותר מזרז או מעצים את האזור כולו, כי זה מחייב גם שירותים נוספים, תעשיות נוספות, תעסוקה חדשה, צמיחה חדשה. יש פה בשורה חדשה למדינת ישראל".

בנושא העברת עיר הבה"דים לנגב: "אני התערבתי בעניין כשבממשלה, ממשלתי הקודמת, נעצר תקציב להעברת צה"ל דרומה. אני חייב להגיד לך שבאותו יום החלטתי לפטר את השר הנוגע בדבר. למחרת היום וידאתי שהכסף עבר. אין לי כוונה לפטר כרגע אף אחד, אבל אני בהחלט מתכוון להעביר את הכסף, כי העברת צה"ל דרומה יחד עם העברת יחידות התקשוב, יחד עם העשייה הכבירה של נתיבי התחבורה - כל הדברים הללו מזניקים את הנגב קדימה בהיקפים שלא הכרנו, ואני לא מתכוון שזה ייעצר אפילו יום אחד. זה יהיה בזמן, זה יהיה לפני הזמן".

פרויקטים נוספים