העתיד של חיפה: אקדמיה, הייטק ותיירות

חיפה היא העיר השלישית בגודלה בישראל והמטרופולין של הצפון. ראש העיר יונה יהב אומר שעידוד יוזמות כלכליות, הן פרטיות והן ציבוריות, מבטיחה את עתידה של העיר כמקום המקנה לתושביו איכות חיים לצד רווחה כלכלית, בסביבה תוססת ופעילה. 

יהב אומר שחיפה היא עיר שבה אין סיסמאות אלא מציאות, עיר שבה מתקיימת כבר למעלה מ–100 שנה מסורת של חיים משותפים, לבני כל העדות והדתות. ואמנם, חיפה היא עיר מעורבת בכל מובן, עיר שבה חיים ותיקים ועולים, דתיים וחילוניים, יהודים וערבים. עיר שתושביה יצרו בסיס מוצק של סובלנות, ערבות הדדית ואחדות המטרה.

חיפה עברה בשנים האחרונות מיצוב ומהפכה. מעיר פועלים מנומנמת שעיקר פרנסת תושביה הייתה בנמל, בתעשיית המתכת הכבדה, בבתי זיקוק ובמפעלים פטרוכימיים, הפכה העיר למרכז מטרופוליני - אורבאני וחדיש המספק שירותים לכל תושבי ערי הפריפריה במגוון רחב של תחומים.

העירייה מקדמת את המהפכה הזו על ידי יצירת היצע של שירותים מטרופוליניים ושירותים איכותיים כתעסוקה, מסחר, אקדמיה, הייטק, כנסים ותיירות, שירותי רפואה מתקדמים, אירועי תרבות ובידור, מערכת חינוך איכותי, תיאטרון עירוני ומוזיאונים, תזמורת סימפונית, בתי קפה מסעדות ומרכזי קניות.

בסיס הפיתוח העתידי של העיר נשען על ארבעה אדנים: פיתוחה כעיר אוניבסיטאית; פיתוחה כעיר תיירות של כנסים ופסטיבלים; פיתוחה כעיר הייטק וביוטק; ופיתוח ושדרוג שירותי העירייה לרמה המיטבית המוענקת ביעילות לתושבי העיר וליזמים.

ועוד חדשות חשובות לעיר: כ–25 מיליון ₪ יושקעו ע"י הרשות החדשנות והאוצר עד לשנת 2020 בחיזוק מעמדה של העיר התחתית בחיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע. במסגרת זו יוענקו מענקי עידוד  לפתיחת אקסלרטורים וחממות, אירועי יזמות, יצירת קשרים בין חברות טכנולוגיה לבין מוסדות אקדמיים ויזמים, והקמת חללי עבודה ליזמי היי טק. כך נמסר בכנס "פיתוח רובעי חדשנות" שהתקיים היום בנמל חיפה ביוזמת משרדי האוצר, הכלכלה, השיכון והבינוי והמועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, בשיתוף עיריית חיפה ונמל חיפה, במסגרת אירוח משלחת בכירה של מכון המחקר האמריקאי "ברוקינגס".

חיזוק מעמדה של חיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע מהווה חלק ממסקנותיה של ועדת היגוי לחיזוק מעמדה של חיפה בראשותו של מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. מסקנות הוועדה קובעות כי לחיפה פוטנציאל לביסוס "אקוסיסטם" משמעותי של יזמות טכנולוגית, אשר יקנה לעיר מקומות תעסוקה איכותיים ומגוונים. עוד מצאה הוועדה, כי בחיפה קיימים הבסיס והתשתית המיטביים הנחוצים לצמיחה ענפה של התחום ובהם: מוסדות אקדמיים ומכוני מחקר רפואיים איכותיים, מערך תחבורה ציבורי מתקדם וחברות  ההיי-טק מובילות. הרחבת מערך היזמות הטכנולוגית ע"י חברות היי טק קטנות ובינוניות, יהווה אבן שואבת לכלל מחוז הצפון ויספק משרות איכותיות מגוונות שיביאו צעירים להתגורר בעיר חיפה.

ההחלטה להתמקד בעיר התחתית התקבלה ע"י הוועדה לאור פעילות ההתחדשות הענפה אותה מובילה עיריית חיפה במסגרתה הוקם, בין היתר, קמפוס אקדמאי בו שוכנות כיום שלוחות אוניברסיטאיות ומכללות, הוקמו מעונות סטודנטים וכן חממות טכנולוגיות והוכשרו מתחמי עבודה ליזמים בתחום ההייטק. בעקבות כל אלה נפתחו באיזור מקומות בילוי ופנאי (מסעדות, פאבים וכיו"ב), ומשרדים התומכים בפעילות ההייטק, מהם נהנים תושבי תושבי העיר והערים הסמוכות, תוך ניצול יתרון הנגישות התחבורתית של העיר התחתית.  

פרופ' אבי שמחון ראש המועצה הלאומית לכלכלה: "לממשלה יש מטרה ברורה לפתח כלכלית וחברתית את הצפון ואת הנגב. בשביל לעשות את זה חייבים מרכזים מטרופוליניים גדולים וחזקים בחיפה ובאר שבע, שיוכלו להיות מוקד משיכה לסטארט-אפים וחברות היי-טק, שיוסיפו משרות איכותיות מחוץ לגוש דן. הממשלה משקיעה ותמשיך להשקיע משאבים רבים לקידום מטרה זו, על מנת לסייע להביא את נס ההיי-טק הישראלי לפריפריה".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד: "כחלק מהחלטת הממשלה לחיזוק מחוז הצפון והעיר חיפה - נבנתה בחודשים האחרונים תכנית ייחודית לפיתוח תעשיית הייטק בעיר התחתית בחיפה, בתקצוב של 25 מיליון שח. עולם הסטארטאפים יכול וצריך להתרחב מעבר למרכז הארץ - וזיהינו בחיפה פוטנציאל משמעותי להיות זירה להתפתחות של קהילת הייטק משגשגת. הממשלה תוסיף לתמוך בשנים הקרובות בחיזוק היתרונות היחסיים של חיפה , בדגש על פיתוח משרות חדשות ותעשייה עתירת ידע".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הודה על לשר האוצר ולמנכ"ל המשרד ואמר כי "החלטת הממשלה עולה בקנה אחד עם הפיתוח המסיבי אותו מבצעת העירייה בשנים האחרונות בעיר התחתית. כבר היום משקיעים מגיעים לחיפה ומגלים התעניינות בסצנת ההייטק בעיר. התוכנית אותה השקנו היום עתידה להוסיף לעיר כ-150 סטרטאפים ומאות עובדים הודות לשיתוף הפעולה בין המוסדות האקדמיים, תעשיית ההייטק, השקעות העירייה והשקעות האוצר". 

ברחוב הבנקים 5 שבחיפה החלו העבודות להקמת מעונות הסטודנטים הפרטיים הגדולים ביותר שהוקמו עד עתה בעיר התחתית המתחדשת. המעונות יכללו 100 דירות מרביתן דירות סטודיו וחלקן דירות בנות 3 חדרים.
 
הבניין שנבנה בשנות ה- 30 של המאה הקודמת הינו מבנה לשימור ובמסגרת הפרויקט ישוחזרו אלמנטים היסטוריים בחזית הבניין – על פי הנחיות ובליווי וועדת השימור בעיריית חיפה.
 
מאז הקמתו שימש המבנה כבניין משרדים בן 4 קומות. במסגרת הפרויקט יתווספו למבנה 2 קומות והוא יכלול הפרויקט 6 קומות שיוקמו מעל לחזית מסחרית. מרתף הבניין יוכשר כמועדון סטודנטים וכמרחב מוגן ויכלול חדרי שירות. גג המבנה יעוצב ויותאם לאירועים על פי צרכי הסטודנטים.
 
ראש העיר, יונה יהב: "המעונות החדשים מצטרפים לשורה של יוזמות פרטיות המתבצעות בעיר התחתית בעקבות עבודות השיקום והחידוש המתבצעות בשנים האחרונות באזור ואשר הופכות את העיר התחתית לקמפוס סטודנטיאלי ומרכז בילוי ותיירות שוקק חיים".
 

nature

יזם הפרויקט הנו שגיא דורון, יזם בתחום הנדל"ן וההתחדשות העירונית באזור המרכז. דורון אמר כי התרשם מהחזון ומתוכניות ההתחדשות אותן מובילה עיריית חיפה ועל כן החליט לפעול גם בחיפה. עוד הוסיף שגיא דורון כי הקמת הפרויקט המלווה ע"י משרד אדריכלות "אוג'י אדריכלים" מתבצע ברמות גימור ועיצוב הגבוהים ביותר והמהווים קפיצת מדרגה ברמת הנוחות ובסטנדרטים המקובלים בתחום זה בארץ.

Habankim 11

עיריית חיפה מזמינה את התושבים לשמור על כושר באחד מהפארקים הכי יפים שידעה חיפה.

מהעירייה נמסר שבפארק הכט נחנכו לאחרונה מתקני כושר מעוצבים וחדישים.

עוד נמסר שבמהלך הקיץ ביצעה עיריית חיפה שיפוצים וחידושים נרחבים בגנים הציבוריים ברחבי העיר. מיליוני שקלים הושקעו - הצללות, מתקני משחק חדשים ומתקני כושר.

עיריית חיפה מקימה פארק ספורטיבי ענק בקריית חיים בהשקעה של 17 מיליון שקלים. הפארק יוקם בסמוך לבית נגלר וישתרע על שטח כולל של כ – 90 דונם ויכלול מגרשי כדורגל, קט-רגל, טניס ומתקני כושר. הקמת הפארק תתבצע ע"י החברה הכלכלית לחיפה.

ראש העיר חיפה יונה יהב: "פארק הספורט בקריית חיים מצטרף למתקני הספורט המובילים של חיפה ונועד לעודד אורח חיים פעיל ובריא בקרב האוכלוסייה. אצטדיון סמי עופר, היכל רענן כץ – RK ברוממה ומרכז השייט הבינלאומי בחוף השקט הם שהציבו את חיפה על מפת הספורט הבינלאומית ופארק הספורט, כמו יתר מתקני הספורט שהוקמו בעיר, ייבנה בסטנדרטים בינלאומיים גבוהים ויותאם לפעילות גופנית לכל האוכלוסייה.

מגרשי הכדורגל שבנייתם כבר החלה יוכשרו לשמש כמגרשים תקניים מוכשרים עם דשא טבעי לקבוצות נוער ומשחקי ליגה. המגרשים יכללו כ– 500 מושבים לצופים, תאורה בטכנולוגיה מתקדמת המותאמת במיוחד לשעות החשיכה, חדרי שירותים ומלתחות ל- 4 קבוצות, חדר שופטים, חדר הנהלה וחדר אחזקה. בסמוך למגרשים יוקם חניון רחב לתחבורה ציבורית ופרטית.

מתווה הפארק נבחר ע"י ראש העיר בשיתוף ועד קריית חיים ומנהל ההנדסה בעיריית חיפה מבין מספר תכניות שהוצעו לפרויקט. הפארק, מוקם בהתאמה לצרכי התושבים בשכונה ותוכנן ע"י משרד האדריכלים מילר-בלום וזהר שגב. בחברה הכלכלית מתכננים במקביל להקמת מגרשי הכדורגל את השלב הבא במסגרתו יוקמו 4 מגרשי טניס חדישים בעלות נוספת של כ- 7 מיליון ₪.

מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה אור שחף: "הקמת הפארק תאפשר עריכת מגוון פעילויות ספורט בשטח שממוקם דרומית לבית נגלר ועד לאחרונה היה בלתי מפותח. התכנון כולל גם מגרשי חנייה שיאפשרו לבאי הפארק נוחות רבה ויהפכו את הפרויקט לנגיש יותר לתושבי האזור".

תכנית פארק מורד נחל הקישון אושרה להפקדה ע"י הועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

ראש העיר יונה יהב הודיע במהלך הדיון כי הוא תומך בהפקדת התכנית ולוקח על עצמו לקדם את התכנית להקמתו של הפארק. בכך, נפתרה למעשה המחלוקת המשפטית שנבעה מטענותיה של חברת נמלי ישראל (חנ"י) לפיה רשות נחל הקישון אינה מוסמכת להגיש את התכנית.

יהב: "נחל הקישון והפארק שלצידו הינם נכסי הציבור ואין להתפשר על ערכים סביבתיים! אנחנו נעמוד על מימוש הפארק במלואו ועל המדינה להקצות שטח חלופי לחנ"י על מנת שהתכנית תהפוך מחזון למציאות"
הוועדה המחוזית לתכנון ובניה אישרה היום להפקדה את התכנית להרחבת פארק מורד נחל הקישון והוא יהווה את המשכו של פארק מעגן הקישון המשתרע על כ – 33 דונם. בכוונת עיריית חיפה לקדם את התכנית בתיאום מלא עם רשות נחל הקישון וגורמים נוספים תוך איתור שטח חלופי לחנ"י. שטח חלופי כבר אותר בשטחה של קריית אתא. בנוסף, מקודם בימים אלה, פארק מטרופוליני בשטח של כ – 6000 דונם שיחד עם פארק מורד נחל הקישון יהוו את הליבה הירוקה של המטרפולין כולו.

הפארק הקיים שהפך בשנים האחרונות לאחד המקומות היותר אטרקטיביים לבילוי משפחתי, זוכה לעדנה. פעולות ניקוי הנחל ואכיפת צווי איכות הסביבה האוסרים הזרמת שפכים לנחל [הודות לפעילות זו ישוב להיקרא נחל הקישון] זוכות לאמון הציבור המבקר בפארק בהמוניו. לאחרונה, שיקמה העירייה את הפארק והוא כולל משטחי דשא, פרגולות מצלות, פינות מנגל ומתקני משחקים. תצפית נוף נפלאה וייחודית והסדרי חנייה נוחים למבקרים.

התכנית תאפשר את המשך פיתוחו של פארק בשטח כולל של 950 דונם לפארק שישתרע עד לשדרות ההסתדרות לאורכו של נחל איתן מהגדולים שבנחלי החוף. הפארק יהווה חיבור לפארקים ושבילי אופניים וינגיש משאב טבע ייחודי להנאתם של תושבי חיפה והצפון.

ראש העיר יונה יהב חתם בשבוע שעבר יחד עם 14 ראשי ערים מהאזור על מכתב שהופנה לשר האוצר משה כחלון בו נכתב בין היתר: "פארק מורד נחל הקישון, הצפוני מבין שלושת הפארקים (פארק נחל באר שבע ופארק אריאל שרון שהוקמו באמצעות מימון ממשלתי) אשר הוכרו ע"י רוה"מ כמשימה לאומית, מיועד לתושבי מטרופולין חיפה. שטח הפארק סומן בתכנית המתאר החדשה של העיר חיפה הנמצאת בימים אלה בהליכי אישור סטטוטוריים." בישיבה שהתקיימה בלשכת ראש העיר, סיכמו ראשי הרשויות לפנות לממשלת ישראל בבקשה לכינון החלטת ממשלה מתוקצבת להרחבת הפארק, תוך הקצאת פתרונות חלופיים לשימושי עורף הנמל במרחב, ע"י הקצאת קרקע חלופית.

עוד הוחלט כי הצדדים יפעלו במשותף לאיתור חלופות מקרקעין לשטחי עורף לוגיסטי לנמל המפרץ. אחת מחלופות המקרקעין הזמינות, הן שטחים באזור רמת יוחנן וקריית אתא. באזור זה, מקודמת תכנית אב כוללת לקריית אתא המאפשרת בהוראותיה גם הקמת מרכזים לוגיסטיים כחלק מאזור התעשייה המתוכנן. סוכם גם לאחר איתור השטחים החלופיים יפעלו רשות נחל הקישון ועיריית חיפה להשגת תקציבים למימון הקמת הפארק ותחזוקתו. בכוונת העירייה ורשות הנחל לרתום ראשי רשויות נוספים מהאזור לקידום המהלך להקים שטחי פנאי ונופש לאורך גדות הנחל המאפשר גם ספורט ימי לצד שימור ערכי הטבע במקום והנגשתם למבקרים. הפארק מתוכנן בהתאם, כך שחלקו הצפוני יאפשר פעילות אינטנסיבית והקמת מתקני בילוי וספורט ובחלקו הדרומי ישוחזר נוף הביצות ומלחת הקישון ההיסטורית שאפיין את המקום בעבר.

 תכנית להתחדשות שכונות החוף חפ/2350 - שכונת שער עליה, קרית שפרינצק תחתונה, עין הים, נוה דוד.

תושבי שכונות החוף הוזמנו להשתתף בכנס ציבורי בנושא תכנית להתחדשות שכונות החוף - מפגש ראשון בתהליך שיתוף ציבור.

בכנס השתתפו ראש העיר יונה יהב, מ"מ וסגנית ראש העיר חדוה אלמוג, מנהלת אגף תכנון עיר אדר' ורדה ליבמן, נציג משרד הבינוי והשיכון אילן טייכמן, ראש צוות התכנון פרופ' יגאל צמיר וד"ר עמליה רימלט - יועצת חברה ושיתוף ציבור.

שכונת שער עליה, קרית שפרינצק תחתונה, עין הים

הוזמנו להשתתף בכנס ציבורי בנושא תכנית להתחדשות שכונות החוף (חפ/2350) - מפגש ראשון בתהליך שיתוף ציבור בתכנון.

בכנס השתתפו ראש העיר יונה יהב, מ"מ וסגנית ראש העיר חדוה אלמוג, מנהלת אגף תכנון עיר אדר' ורדה ליבמן ,נציג משרד הבינוי והשיכון אילן טייכמן,ראש צוות התכנון פרופ' יגאל צמיר וד"ר עמליה רימלט - יועצת חברה ושיתוף ציבור.

שכונת נוה דוד

בעלי דירות בשכונת נוה דוד הוזמנו להשתתף בכנס ציבורי בנושא תכנית להתחדשות שכונות החוף (חפ/2350) - מפגש ראשון בתהליך שיתוף ציבור בתכנון.

בכנס השתתפו ראש העיר יונה יהב, מהנדס העיר אדריכל אריאל וטרמן, נציג משרד הבינוי אילן טייכמן, ראש צוות התכנון פרופ' יגאל צמיר וד"ר עמליה רימלט- יועצת חברה ושיתוף ציבור.

בכנס הוצג תהליך ההתחדשות העירונית בשכונות החוף ובפרט בשכונת נווה דוד והותנע תהליך שיתוף הציבור.  

בכנס נרשמו כשמונים בעלי דירות להשתתפות במפגש השני המיועד לעבודה בקבוצות.

תכנית הפעולה הלאומית למפרץ חיפה: כ-330 מיליון שקלים יושקעו בשנים הקרובות בשיפור איכות האוויר במפרץ חיפה, בהגברת הפיקוח והאכיפה, בצמצום הסיכונים לאוכלוסייה, בניטור מזהמים, בביצוע מחקרים בריאותיים ובהנגשת המידע לציבור.

​במסגרת התכנית יוקם, לראשונה בישראל, "אזור אוויר נקי" בחיפה, על פי מודל המיושם בהצלחה ב-200 ערים ברחבי העולם.

התכנית מבוצעת בשיתוף משרדי התחבורה, האוצר והבריאות, עירית חיפה, איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, והציבור.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר שמשנת 2009 המשרד הוביל פעילות שהביאה לירידה של יותר מ-60% בפליטת מזהמי האוויר מתעשייה במפרץ חיפה.

התכנית החדשה כוללת פעילות אינטרגרטיבית מול כל מקורות זיהום: מפעלים גדולים וקטנים, בתי הזיקוק, כלי רכב, כלי שייט, תחנות תדלוק. הפעילויות המתוכננות יובילו להפחתה נוספת של 50% בזיהום האוויר.

עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה שיישום התכנית יביא לשיפור משמעותי באיכות החיים של תושבי מפרץ חיפה ובבריאות התושבים.

פרויקטים נוספים