שאלות שרוכשי דירות שוכחים לשאול

תמונת המאמר

מה צריך לשאול כשרוכשים דירה?

יש הרבה שאלות כשקונים דירה, אבל בדרך כלל רוכשי דירות שואלים את השאלות הלא נכונות.

השאלות הנפוצות הם בעיקר על המחיר: מה המחיר, מה המחירים באיזור, האם מחירי הדיור יעלו או יירדו, כמה תהיה שווה הדירה בעתיד, וכמה הרווחתי או הפסדתי כשקניתי את הדירה?

שאלות נוספות הן על מ יקום הדירה: איך האיזור, מה איפה יש גנים ובתי ספר, ומהם דרכי הגישה לאיזור?

אבל, יש כמה שאלות חשובות שקוני דירות שוכחים לשאול ... למשל:

 

1. מי בונה את הבניין ומה האחריות של היזם?

רבים מהרוכשים לא יודעים שבמקרים רבים יש הבדל בין היזם – שמוכר לכם את הדירה – לבין הקבלן – שנבחר על ידי היזם לבנות את הבניין.

אין בכך שום בעיה ובמקרים רבים זה גם יתרון, כי יש פיקוח של היזם על הקבלן, אבל הבעיה נוצרת במקרה של כשל.

מי אחראי על התיקונים – הקבלן או היזם? כך קרה באירוע קריסת המרפסות בחדרה. היזם - חברת גינדי השקעות - והקבלן המבצע - חברת אורתם מליבו - האשימו זה את זה.

הבעיה נוצרת כאשר הרוכש וקנה את הדירה מהחברה היזמית, אך נאלץ להפנות את בקשותיו וטענותיו לחברה המבצעת.

 

2. מה כולל המפרט הטכני?

רוכשים רבים לא בודקים את המפרט הטכני וסומכים על הסטנדרט הקבלני – וכשהם מבקשים לשדרג אותו זה עלול להיות מאוחר מדי ובוודאי יקר יותר.

שאלות שיש לוודא לפני החתימה על החוזה הן: האם מפרט הגמר נעשה עם חברות ותיקות ואמינות, שיודעות לתת מענה לאורך זמן, ומה יקרה כשיהיה צורך בתיקונים? איך יהיה הפיניש בדירה? האם נעשה תכנון פנימי נכון של החלל בהתאם לצרכי רוכשי הדירה ותוך ניצול השטח בצורה הטובה ביותר, והאם הדירה מתוכננת בצורה שתחסוך כסף לאחזקת הדירה בעתיד.

 

3. מי מפקח מטעמכם על הבנייה?

רוכשי דירות מבקשים לבצע שינויים ושדרוגים לאחר החתימה על חוזה הרכישה, אולם לא מוודאים מראש איך ייעשו שינויים ומי מוודא שהשינויים שביקשו במפרט של הדירה מתבצעים בהתאם לדרישה. רוכשי דירות גם לא מוודאים האם יוכלו לבקש שינויים נוספים בזמן אמת במהלך הבנייה ובשלב ליווי ספקים.

וכך, רוכשי דירות רבים מגיעים למצב של הגשת תכניות שינויים באיחור או בחיובים גבוהים בגין ביצוע עבודות שינויים או תוספות, ואף בסירוב מצד הקבלן לביצוע עבודות שונות.

חשוב לזכור כי הקבלן מעוניין לסיים את הבנייה בזמן והשינויים שמבקשים רוכשי הדירות לבצע הם מעמסה עבורו, אלא אם יש לו רווח כספי מתוספות ושדרוגים אלה, ולכן מה שלא סוכם לפני החתימה על החוזה עלול לא להיות מבוצע בעת הבנייה.

לכן יש לבדוק מהן תכניות העבודה על פיהן תבוצע העבודה בשטח ומה התאמת תכניות העבודה לתכנית המכר והקטלוג שקיבלתם מסוכני המכירות.

יש לברר מראש האם תוכלו לראות במו עינכם את דוגמאות הריצוף והחיפוי, הקירות באמבטיות ובשירותים, כלים סניטריים, המטבחים, הדלתות וכדומה, שמציע הקבלן כסטנדרט לדירה – לפני הקנייה, מהן אפשרויות השדרוג והעלויות הכרוכות בכך, מהו גובה הזיכוי שתקבלו על כל מוצר, ומה עמדת הקבלן לאספקת מוצרים דומים מספקים חיצוניים – שלא דרך המפרט, והתקנתם בדירה.

 

4. מה המחיר הסופי של הדירה?

זו שאלה חשובה ביותר, אבל הרבה פעמים נושא זה לא נלקח בחשבון. השאלה היא כמובן – מה המחיר הסופי של הדירה?

בעת רכישת דירה חדשה, יש לקחת בחשבון שהמחיר הסופי עבור דירה מקבלן גבוה מהמחיר אותו נוקב איש המכירות.

אחת הסיבות לכך היא מיסים והתחייבויות - עלויות נוספות כוללות תשלום לעורך הדין מטעם הקבלן, מס רכישה, הצמדת מחיר הדירה למדד תשומות הבנייה וריביות שלוקחים קבלנים בגין מבצעי מימון.

סיבה נוספת היא ושינויים ושדרוגים במפרט. יותר מ-90% מרוכשי הדירות החדשות משדרגים את הסטנדרט שנותן הקבלן. עלות השינויים שמבצעים רוכשי דירות חדשות במהלך הבנייה מגיעה ל- 20 עד 30 אחוזים ממחיר הדירה. בדרך כלל רוכשי דירות לא לוקחים את זה בחשבון, ולכן רוב התכניות לשינויים נשארות בגדר חלום.

מאמרים נוספים

צור קשר

נשפיע, נשפיע עסקים ונשפיע עיר העתיד - השאירו פרטים או טלפנו: 050-6571000


אתרי חדשות שבהם הציבור משפיע!