בנייה ירוקה

תמונת המאמר

בנייה ירוקה (Green Architecture) היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבנייה ולתפעול של בניינים ובתים במטרה לחסוך אנרגיה, מים וחומרי גלם, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד לשלב המגורים.

בפרויקט של בניין ירוק יש להתייחס למספר מרכיבים מרכזיים:

¶ חסכון בצריכת אנרגיה וחסכון במים

¶ צפיפות הבנייה ופיתוח השטחים הלא בנויים

¶ שימוש בחומרים ירוקים בבנייה וניהול אתר הבנייה ואיכות הבניין עבור הדיירים

¶ נגישות לאור טבעי, נוף ואוורור החללים הפנימיים.
 


תקן בנייה ירוקה בישראל

בשנת 2005 נכתב בישראל תקן לבנייה ירוקה שעודכן ב־2011. 17 רשויות בישראל יחייבו מתחילת 2014 לבנות לפי תקן בנייה ירוקה וב-2015 כל הבניינים ברשויות אלה יהיו ירוקים. הרשויות האלה כוללות את 15 החברות בפורום הרשויות מקומיות העצמאיות ועוד שתי רשויות שלא חברות בפורום. לפני מספר חודשים הן הכריזו על אימוץ התקן הבסיסי לבנייה ירוקה למבנים חדשים.

הרשויות הן: אשדוד, גבעתיים, באר שבע, הרצליה, חדרה, חולון, חיפה, כפר סבא, נתניה, פתח תקווה, ראשון לציון, רחובות, רמת גן, רעננה, ותל-אביב. גם אשקלון ובת ים, שאינן בפורום 15, הודיעו על אימוץ התקן כמחייב. לפיכך, קרוב ל-50 מאוכלוסיית המדינה תהיה חובה לאמץ סטנדרט בנייה ירוק.

על פי החלטת הפורום, בראשית 2014 התקן הבסיסי אומץ במבני ציבור, במגדלי משרדים ובבנייני מגורים מעל 15 קומות. בראשית 2015 התקן יהפוך למחייב בכל בנייני המגורים (פרט לצמודי קרקע) ואף בבנייה למסחר. במשרדים התקן יהיה מחמיר יותר.

מהי בנייה ירוקה?

בנייה ירוקה (Green Architecture) היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבנייה ולתפעול של בניינים ובתים במטרה לחסוך אנרגיה, מים וחומרי גלם, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד למגורים בבית. לפי המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מבנים אחראים על צריכת המשאבים העולמיים ועל ייצור פסולת ופליטות יותר מכל גורם אחר:

40%-50% מצריכת חומרי הגלם העולמית, 30%-40% מצריכת האנרגיה העולמית, 25% מכריתת היערות העולמית, 17% ממי השתייה העולמיים, כ-55% מייצור הפסולת העולמית, וכ-30% מפליטות גזי החממה מקורם במבנים.

מטרת בנייה ירוקה היא ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל האפשר, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה. מטרה זו מושגת על ידי צמצום השפעת המבנים על הסביבה ושימוש בידע ובטכנולוגיות שמייצרות סביבה מקיימת העונה על צרכי הדור הנוכחי מבלי לסכן את יכולות הדורות הבאים לספק את צורכיהם.

יתרונות בנייה ירוקה

היתרונות של בנייה ירוקה רבים. בנוסף לתרומה לאיכות הסביבה ומניעת ניצול משאבים מתכלים, לבנייה ירוקה יש הוצאות תפעול נמוכות ואיכות ונוחות גבוהות של סביבת הבית (פנים וחוץ). בנייה ירוקה באה לידי ביטוי בשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ובחומרים ממוחזרים ותכנון שיאפשר חיסכון מקסימלי באנרגיה. לצורך כך משתמשים בחומרים ובעקרונות ירוקים ומתכננים את מבנה המגורים וכיווני האוויר בצורה שתטיב את ניצול אנרגיית השמש והרוחות. בנוסף משתמשים בחומרים שיוצרים כמה שפחות פסולת באתר הבנייה וחומרי גמר ידידותיים לסביבה. בבניין ירוק יהיה זיגוג חלונות משודרג ומבודד יותר, שימוש במאור טבעי, מערכות למחסור מים (בדגש על מי מזגנים) לשימוש חוזר, מערכות להפרדת פסולת, מערכות סולאריות ועוד.

תכנון בנייה ירוקה

בבנייה ירוקה נעשה שימוש במספר מרכיבים מרכזיים: בידוד תרמי יעיל של הגג, הקירות והחלונות, ניצול מסה תרמית ובידוד תרמי לחיסכון באנרגיה לצורך חימום או קירור, ותכנון יעיל וחסכוני של השטח בבית וניצולו. תהליכי הביצוע של בנייה ירוקה כוללים תכנון של צורת הבניין וכיוון העמדתו לניצול של אור טבעי, תכנון אוורור טבעי ואנרגיית השמש וחיפוי אדמה, מיקום הבית ותכנון הפיתוח והנוף סביבו באופן שיאפשר ניצול מרבי של מי נגר עילי להשקיה או להחדרה למי התהום ויבטיח שילובו בנוף, תוך מזעור היקף עבודות העפר (חפירה או מילוי), שימוש באביזרים חוסכי מים ואנרגיה. שימוש במקורות אנרגיה נקיים (רוח, שמש), מחזור פסולת, דלוחין ומי ביוב, חומרי בנייה שייצורם דורש מעט אנרגיה, חומרי בנייה מתכלים או שניתנים למחזור או שכוללים מרכיבים ממוחזרים, שימוש בחומרי בנייה מקומיים ובחומרי בנייה בעלי תוחלת חיים ארוכה יותר שעלות תחזוקתם נמוכה, שימוש בחומרים שאינם גורמים לפליטת גזים רעילים לאוויר, ניצול יעיל של חומרי הבנייה להקטנת כמות פסולת הבניין תוך מזעור הפגיעה בסביבה ויצירת יעילות תחבורתית לדיירים, ופיתוח שטח שיאפשר חלחול מים למי התהום, אגירת נגר עילי, שימוש בצמחיה מקומית ונטיעת עץ נשיר גדול בחזית הדרומית.

תהליכי התכנון של בנייה ירוקה

תהליכי התכנון כוללים מספר שלבים:

תכנון אקלימי - תכנון חלונות, גובהי תקרה, פתחי אוורור, מיקום החללים במבנה עצמו.

העמדת המבנה - התחשבות בכיווני האוויר, האור, ובתנאים האקלימיים באזור.

תכנון השלד - בידוד תרמי ביסודות, במרתפים ובקירות; בידוד הגג.

חלונות ומעטפת - בידוד הזכוכית, שימוש בחומרים בעלי בסיס צמנטי, ובחומרים 'בריאים'.

מערכות המבנה - מחזירי מים, בידוד הצנרת, מחזור מים 'אפורים', חימום "על-פי דרישה" (On-Demand), אוורור תקרתי, בקרת אקלים הכוללת סינון ונצולת גבוהה, גופי תאורה חוסכי אנרגיה.

חומרי גמר - הימנעות משימוש בחומרים המעודדים התפתחות אלרגיות, מניעת עובש וטחב, שימוש בצבעים ידידותיים לסביבה בקירות ובאביזרי הריהוט.

בניית שלד וגמר מחומרים טבעיים שייצורם אינו צורך אנרגיה ויוצר זיהום, כמו אבן ועץ.

בנייה ירוקה כוללת שימור האנרגיה בתוך המבנה לזמן ממושך ככל הניתן לאחר חימום או קירור כדי לא לצרוך פעולה נוספת של המזגן המבזבזת אנרגיה. המטרה של בידוד תרמי היא מניעת בריחה של חום וקור מקירות המבנה החוצה או הפסד של אנרגיה. שימוש בטכנולוגיות בידוד תרמי בתהליך בנייה ירוקה מאפשר ניצול מרבי של אנרגיה טבעית מבלי לפגוע בסביבה וללא השפעה של תנאי אקלים שונים בחורף ובקיץ.

עלויות בנייה ירוקה

דו"ח שהוכן עבור המועצה לבנייה ירוקה על ידי הכלכלנים ד"ר דוד כ"ץ מאוניברסיטת חיפה וחגי קוט מראה שסך ההשקעה הנוספת בגין רכיבים ירוקים שהעלות של עמידה בתקן בנייה ירוקה עומדת על בין 12-26 אלף שקל לדירה. החוקרים בדקו שני בניינים ירוקים שנבנו בנס ציונה ונתניה, ניתחו את העלויות שלהם סעיף אחר סעיף והשוו את העלויות הללו למפרט של בניין רגיל שאינו עומד בתקן הירוק.

העלות הירוקה העודפת של דירה בפרויקט של שיכון ובינוי בנתניה עמדה על 12,084 שקל בלבד, שהושקעו בעיקר בפיקוד מרכזי לתאורה ולמיזוג, קירות חיצוניים עבים ומאווררי תיקרה.

בבניין של חברת חנן מור בנס ציונה העלות הירוקה העודפת של כל דירה עמדה על 26,384 שקל, שהושקעו בעיקר בקירות חיצוניים עבים וזיגוג כפול.

תוצאות המחקר מראות שעלות בנייה של דירה בבניין ירוק גבוהה ב-2.1%-4.1% בלבד לעומת דירה מקבילה בבניין רגיל - בעוד שהחיסכון המתמשך בהוצאות על חשמל ומים הוא משמעותי ביותר ולאורך זמן.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, החיסכון האנרגטי השנתי של בניינים העומדים בתקן יכול להגיע עד 6,000 שקל למשפחה. כתוצאה מכך, ההשקעה בבנייה ירוקה מוחזרת לאחר כ-3 שנים.

סימולטור חדש לאישור "מבנה ירוק"

חדש בבנייה ירוקה: סימולטור לבנייה ירוקה - שמאפשר לחשב את הזכות לקבלת תו ירוק. מכון התקנים הישראלי משיק סימולטור חדשני המדמה עבור מלווי בניה ירוקה, יזמים וקבלנים את תהליך הגשת הטפסים לפרויקט, עבורו הם מעוניינים לקבל אישור למבנה ירוק.

מגיש ההצעה למבנה ירוק יכול להיכנס לאתר מכון התקנים, ובאמצעות סיסמה למלא את הטפסים הרלוונטיים עבורו, לצרף מסמכים ולחשב בעצמו אם הפרויקט מגיע לסף הניקוד הדרוש לעמידה בת"י 5281. לאחר מכן, בלחיצת כפתור, החומר יגיע לנציג המכון שיבדוק את כל הסעיפים ויעיר את ההערות הדרושות. מגיש ההצעה יקבל חזרה רק את הסעיפים הרלוונטיים הדרושים תיקון.

הנקודות הנדרשות לקבלת התו הירוק

עוד יתרון: מערכת חכמה זו מציעה גם אפשרות לתת הרשאה ליועצים שונים, מלבד מלווה בניה ירוקה של הפרויקט, על מנת לקבל חוות דעת מקצועית לסעיפים שונים דוגמת אינסטלציה.

דני גולדשטין, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי, אומר: "הסימולטור החדש, המדמה הסמכה לבניה ירוקה, מספק את המידע און ליין למגיש ההצעה. כבר בשלב הראשוני של מילוי הטפסים ניתן לראות האם יש לפרויקט פוטנציאל לצבור את הנקודות הנדרשות לקבלת התו הירוק. בכל רגע נתון ניתן לראות את סטטוס הפרויקט ובאילו סעיפים הוא עבר או נכשל".

מנכ"ל מכון התקנים מסביר שהסימולטור החדש חוסך ניירת וזמן ומקל על חישובים המוזכרים בסעיפי התקן השונים. הוא אומר: "הסימולטור מצטרף לשורה ארוכה של מיזמים נוספים שמציע מכון התקנים ללקוחותיו על מנת לייעל ולשפר את השירות".

מאמרים נוספים

צור קשר

נשפיע, נשפיע עסקים ונשפיע עיר העתיד - השאירו פרטים או טלפנו: 050-6571000


אתרי חדשות שבהם הציבור משפיע!